Naukowcy z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej opracowali innowacyjne rozwiązania zapewniające bezprzewodową, szerokopasmową łączność na obszarach morskich.
Zadanie było jednym z głównych celów projektu realizowanego przez konsorcjum, w skład którego weszli badacze z gdańskiej Politechniki. Efekty ich prac można będzie poznać w czwartek, 22 marca podczas seminarium, które rozpocznie się w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie.
Seminarium podsumuje 3-letnie prace związane z projektem „netBaltic: Internet na Bałtyku – Realizacja wielosystemowej, samoorganizującej się szerokopasmowej sieci teleinformatycznej na morzu dla zwiększenia bezpieczeństwa żeglugi poprzez rozwój usług e-nawigacji”.
Projekt był realizowany przez konsorcjum składające się z zespołów badawczych Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, Instytutu Łączności Państwowego Instytutu Badawczego, Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk oraz firm DGT LAB S.A. i NavSim Polska sp. z o. o. Całość przedsięwzięcia została sfinansowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.