Raz w roku redakcja polskiej edycji National Geographic oraz jej czytelnicy przyznają prestiżową nagrodę TRAVELERY, promującą polskich naukowców i podróżników. W 2018 roku do nagrody nominowano pięć projektów „za dokonania naukowe, które pozwoliły lepiej zrozumieć świat, ludzi i kultury”.
Wśród nominowanych znaleźli się:
Dr hab. Andrzej Stupakiewicz i dr Krzysztod Szerenos z Wydziału Fizyki Uniwersytetu w Białymstoku za odkrycie sposobu na ultraszybki zapis danych. Odkrycie otwiera drogę do komputerów zdecydowanie szybszych i zużywających znacznie mniej energii niż dzisiaj.
Dr Gerard Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego z zespołem za odnalezienie najstarszych odcisków stóp człowiekowatych na Krecie. Odciski są sprzed 5,7 mln lat.
Prof. Krzysztof Selmaj, szef Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wraz z zespołem za odkrycie cząsteczek mikroRNA, pozwalających zdiagnozować stwardnienie rozsiane.
Dr inż. Rafał Dalewski z Politechniki Warszawskiej – pomysłodawca i szef zespołu, który skonstruował latającą „mechaniczną pszczołę”- pierwszego na świecie autonomicznego robota do zapylania roślin.
Prof. Marek Naruszewicz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego z zespołem za wyjaśnienie jak działa oleaceina – związek zawarty w oliwie extra virgin.
Rozstrzygnięcie konkursu w czerwcowym numerze National Geographic.