Badacze z Polski, Danii i Niemiec oszacowali koszty i efektywność przywrócenia przyrzecznych stref bagiennych na przykładzie rzeki Narwi. Ich zdaniem, mokradła mogą pozytywnie wpłynąć na ekosystem nie tylko rzek, ale i Bałtyku, a przy tym służyć rekreacji. Naukowcy opublikowali rezultaty swoich prac w miesięczniku „Water”.
Publikacja powstała przy współpracy naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytetu w Aarhus, berlińskiego Leibniz-Institute of Freshwater Ecology and Inland Fisheries oraz Uniwersytetu Christiana-Albrechta w Kilonii i jest efektem badań prowadzonych w ramach projektu CLEARANCE.
W artykule badacze przeanalizowali koszty utworzenia bagiennych stref buforowych na fragmencie zlewni Narwi o powierzchni równej 5% powierzchni Polski i porównują je do wydatków poniesionych na poszczególne działania finansowane ze środków Unii Europejskiej, np. na budowę dróg. Koszty przywrócenia mokradeł wydają się przy nich nieznaczne.
Więcej:
https://www.mdpi.com/2073-4441/12/3/629
jp