Dr Katarzyna Hamer i dr Marta Marchlewska z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz dr Maria Baran z Uniwersytetu SWPS przeprowadziły w dniach 23-24 marca badania „Czego boją się Polacy w związku z koronawirusem?”
Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1098 dorosłych Polaków. Wykorzystano panel Ariadna i metodę CAWI (Computer-Assisted Web Interview, czyli wspomagany komputerowo wywiad online). Respondenci odpowiadali na pytania mniej więcej 10 dni po tym, jak w Polsce wprowadzono ograniczenia, które mają pomóc z walce z pandemią COVID-19.
Okazuje się, że poziom zdenerwowania i lęku w społeczeństwie jest dość wysoki. Polacy najbardziej obawiają się: choroby bliskich (72%), kryzysu finansowego i załamania rynku (71%), przepełnionych szpitali i niewydolnego systemu zdrowia (73%), że niektórzy ludzie nie zastosują się do zaleceń i wirus będzie rozprzestrzeniał się zbyt szybko (75%).
Boją się także, że sami zachorują oraz zmiany trybu życia, który pociąga za sobą epidemia. Najmniej lękają się tego, że zabraknie produktów spożywczych i higienicznych na półkach sklepowych.
Więcej:
https://covid19psychologia.com/2020/03/30/czego-boja-sie-polacy-w-zwiazku-z-koronawirusem/
jp