Trzy zespoły badawcze z Polski znalazły się wśród laureatów kolejnego konkursu organizowanego przez sieć BiodivERsA – informuje Narodowe Centrum Nauki.
W konkursie złożono 234 międzynarodowe wnioski badawcze, z których finansowanie w wysokości ponad 25,5 miliona euro otrzymało 21 projektów.
Zwycięskie projekty, które będą realizowane z udziałem zespołów naukowych z Polski to: „Patogenne bakterie Vibrio w wodach Morza Bałtyckiego obecnie i przyszłości: łagodzenie problemu”. Kierownik polskiego zespołu: dr Marcin Rakowski, Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy. Projekt z udziałem partnerów z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Niemiec i Szwecji.
„Nawadnianie torfowisk w środowisku zanieczyszczonym azotem: Synergie i kompromisy między różnorodnością biologiczną, klimatem, ochroną jakości wody i społeczeństwem”. Kierownik polskiego zespołu: dr hab. Wiktor Henryk Kotowski, Uniwersytet Warszawski. Projekt z udziałem partnerów z Austrii, Belgii, Finlandii, Niemiec i Norwegii.
„Uprawa zbóż wieloletnich oparta na naturze jako model zachowania bioróżnorodności funkcjonalnej w przyszłościowym rolnictwie”. Kierownik polskiego zespołu: prof. dr hab. Katarzyna Hrynkiewicz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Projekt z udziałem partnerów z Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Rumunii i Szwecji.
jp