Prof. Marta Kolanowska z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego (UŁ) zbadała, jak ocieplenie klimatu i działalność człowieka wpływają na zasięg występowania storczyków. Wyniki jej badań ukazały się w czasopiśmie Scientific Reports, należącym do Nature – informuje Centrum Promocji UŁ.
Grupa badawcza z udziałem prof. Kolanowskiej sprawdzała, jak obecne i prognozowane zmiany klimatu wpłyną na zasięg wybranego storczyka. Wykazali, że na każdym z kontynentów roślina zareaguje inaczej. Badano gatunek nietypowy wśród orchidei, bo rosnący w strefie tropikalnej i subtropikalnej Ameryki, Afryki i Azji.
W Azji ocieplenie klimatu pomoże storczykom rozrastać się na nowych terenach. W Ameryce i Afryce stracą one prawie 70 proc. swoich obecnych siedlisk. Dla rzadkich gatunków storczyków oznacza to wyginięcie
Na świecie zidentyfikowano ponad 27 tys. gatunków storczyków. Wiele z nich, zwłaszcza tropikalnych, rośnie tylko na jednym kontynencie, a nawet tylko w jednym miejscu na świecie. Dlatego są one tak bardzo zagrożone – bo zmiana warunków w obrębie niewielkiego regionu oznaczać może zagładę całego gatunku.
jp