Naukowcy z Politechniki Warszawskiej (PW) pracują nad specjalnymi prefabrykatami nawierzchniowymi, które pomogą w oczyszczaniu powietrza, filtracji wody opadowej i redukcji hałasu.
Badacze z Wydziału Inżynierii Lądowej PW chcą osiągnąć efekt oczyszczania powietrza poprzez zastosowanie specjalnej mieszanki fotokatalizatorów, czyli związków, które w wyniku absorpcji promieniowania słonecznego inicjują reakcję chemiczną lub wpływają na szybkość już zachodzącej reakcji – informuje PW.
Planują opracowanie zupełnie nowej grupy cementowych wyrobów fotokatalitycznych z betonu porowatego oraz z wykorzystaniem tzw. fotokatalizatorów drugiej generacji, to znaczy aktywnych również w zakresie światła widzialnego.
Jeżeli uda się połączyć tradycyjne właściwości betonu porowatego, czyli jego wodoprzepuszczalność i zdolność do tłumienia hałasu, z usprawnionymi właściwościami fotokatalitycznymi, to będzie to innowacja na skalę światową. Podobnego produktu nie zastosowano jeszcze nigdzie – podkreśla mgr inż. Karol Chilmon z PW.
jp