Naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach pracują nad technologią drylowania wiśni. W efekcie powstanie urządzenie, które ma usprawnić produkcję i zminimalizować uszkodzenia owoców. To zupełna nowość na światowych rynkach. Umowę w sprawie dofinansowania projektu kielecka uczelnia podpisała z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Na razie naukowcy nie chcą zdradzać szczegółów projektu. Wiadomo, że dzięki maszynie pestki zostaną usunięte z owocu przy minimalnym naruszeniu jego struktury. To pozwoli na wykorzystanie wiśni w procesie suszenia czy rodzynkowania. Prace nad projektem nadzoruje dr Łukasz Nowakowski z Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej.
Projekt wpisuje się w proces mechanizacji polskiego rolnictwa. Polska jest liderem w produkcji wiśni na rynku europejskim.
Poprzez takie projekty transfer wiedzy, transfer innowacji i nowych technologii, świat nauki wkracza w świat rolnictwa. W efekcie powstanie wyspecjalizowany, innowacyjny produkt – powiedział Tomasz Kuśnierek, wiceprezes ARiMR.
jp