Politechnika Rzeszowska (PR) rozpoczęła starania o ustanowienie przez polski Sejm roku 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Ma to związek ze zbliżającą się dwusetną rocznicą urodzin i sto czterdziestą rocznicą śmierci tego wybitnego Polaka, którego odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju przemysłu naftowego.
W roku 1974 Politechnika Rzeszowska – będąca jedyną na Podkarpaciu uczelnią techniczną – przyjęła imię Ignacego Łukasiewicza. Senat uczelni jednomyślnie podjął uchwałę „w sprawie poparcia działań w kierunku ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2022 rokiem Ignacego Łukasiewicza”.
Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 r. Przez całe życie był związany z Podkarpaciem. Był działaczem niepodległościowym, farmaceutą, konstruktorem pierwszej na świecie lampy naftowej, pionierem przemysłu naftowego w Europie.
Z jego inicjatywy powstały jedne z najstarszych na świecie spółki i kopalnie ropy naftowej w rejonie Gorlic, Jasła i Krosna. Na przełomie 1852 i 1853 roku Łukasiewicz, przy współpracy Jana Zeha, uzyskał destylat zwany nową kamfiną. Przy użyciu technik laboratoryjnych otrzymywali naftę przez destylację ropy, a proces ten opatentowali w Technicznym Urzędzie Patentowym w Wiedniu.
jp