W czasopiśmie naukowym „Science” opublikowany został list prof. Bogdana Jaroszewicza i dr Katarzyny Nowak z Białowieskiej Stacji Geobotanicznej Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Michała Żmihorskiego z Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Naukowcy apelują w nim o wypracowanie takiego sposobu zabezpieczenia wschodniej granicy Polski, który zminimalizuje negatywne oddziaływanie na różnorodność biologiczną.
Autorzy listu zwracają uwagę, że kwestia zabezpieczenia granic nie dotyczy jedynie kryzysu humanitarnego i spraw związanych z bezpieczeństwem, ale także kwestii związanych z ochroną przyrody.
Puszcza Białowieska jest w całości transgranicznym obiektem światowego dziedzictwa UNESCO. Badacze podkreślają, że budowa ściany granicznej stanowi barierę dla migracji zarówno dużych, jak i małych zwierząt np. rysi, a także może stanowić jak w przypadku ptaków – zagrożenie dla życia zwierząt. Mur na granicy może także potencjalnie powodować konflikty świata przyrody z człowiekiem np. przeniesienie obszarów żerowania zwierząt z lasów na tereny rolnicze.
Więcej:
https://www.science.org/doi/10.1126/science.abn0451
jp