Polsko-belgijski zespół naukowców opisał w „Nature Communications” mechanizm adaptacyjny w wariantach SARS-CoV-2, który zwiększa przyczepność wirusa do komórek.
Badania ujawniły stabilniejsze – a przez to trudniejsze do zrozumienia – wiązania wariantów SARS-CoV-2 z receptorami w ludzkich komórkach – powiedział dr Adolfo Poma Bernaola z Międzynarodowego Centrum Badań Innowacyjnych Biomateriałów ICRI-BioM na Politechnice Łódzkiej, który kieruje polskim zespołem badawczym.
Według naukowców mutacje wirusa, zwłaszcza wariant Kappa, bliski kuzyn Delty, przyjmują nową strategię skuteczniejszego wiązania się z komórkami, które chcą zaatakować.
Badacze w artykule stawiają pytanie o dostosowanie szczepionek do nowych wariantów. Po wprowadzeniu szczepionek, zwłaszcza mRNA, twierdzono, że ich zaletą jest to, że można je łatwo dostosować, by pozostały skuteczne wobec nowych wariantów. Ponieważ wariant Delta krąży od kilku miesięcy, a ostatnio pojawił się wariant Omicron, w najbliższej przyszłości należy rozważyć obowiązkowe dostosowanie trzeciej dawki szczepionki do nowych wariantów koronawirusa.
Więcej:
https://www.nature.com/articles/s41467-021-27325-1
jp