Cztery uniwersytety w Polsce odnotowały wzrost ogólnej liczby studentów pomiędzy rokiem 2017 i 2018. W tym gronie znajdują się: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Uniwersytet Rzeszowski.
Z wyniku osiągniętego przez rzeszowski uniwersytet zadowolony jest jego rektor prof. Sylwester Czopek, który przekonuje, że w dobie niżu demograficznego i rosnącej konkurencji na rynku edukacyjnym widać, że oferowane przez Uniwersytet Rzeszowski wykształcenie jest dobre.
Dane liczbowe pokazują blisko 7 proc. wzrost zainteresowania studiami niestacjonarnymi, co pozwala zakładać, że studenci dodatkowo pracują, a to może znaczyć, że posiadają wiedzę i umiejętności praktyczne, a to z kolei pozwala budować lepsze relacje Uniwersytetu z otoczeniem społeczno-gospodarczym i przemysłem. Malkontenci powiedzą, że „pracują bo muszą” i prawdopodobnie to prawda w odniesieniu do części z nich. Nie zmienia to jednak faktu, że łączenie studiów i pracy świadczy o dojrzałości i umiejętności kierowania własnym rozwojem – uważa rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.
jp