Zespół studentów z koła naukowego COSMO Politechniki Krakowskiej (PK) przeprowadził start sondy stratosferycznej HABSat. To już drugi, zwieńczony sukcesem, lot sondy HABSat. W zeszłym roku odbył się test konstrukcji, a teraz zespół z koła naukowego COSMO PK wysłał do stratosfery detektor promieniowania kosmicznego, którego zadaniem było zbadanie natężenia promieniowania kosmicznego na różnych wysokościach przelotu, a także sprawdzenie stopnia tłumienia tego promieniowania przez atmosferę.
Detektor został opracowany przez opiekunkę koła COSMO PK, mgr inż. Katarzynę Smelcerz, w ramach jej badań, realizowanych na potrzeby rozprawy doktorskiej „Rozwój systemu detekcji promieniowania kosmicznego, oparty o zespół rozproszonych detektorów scyntylacyjnych”.
HABSat (High Altitude Baloon Satelite) to urządzenie pomiarowe, które służy do przeprowadzania eksperymentów w stratosferze na wysokości ok. 30 km nad ziemią. Stanowi ono platformę eksperymentalną do bezpiecznego wysyłania w stratosferę projektów badawczych, które wymagają warunków zbliżonych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej.
jp