Na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) w Krakowie, pod kierunkiem dr. hab. inż. Zenona Nieckarza, prof. UJ, realizowany jest innowacyjny projekt, w wyniku którego zbudowana została rozproszona sieć tanich i łatwych do instalacji automatycznych stacji pomiarowych wyposażonych w czujniki mierzące stężenie pyłu zawieszonego w trzech rozmiarach cząstek: PM1 (cząsteczki o średnicy 1 μm lub mniejsze), PM2.5 (cząsteczki o średnicy 2,5 μm lub mniejsze), PM10 (cząsteczki o średnicy 10 μm lub mniejsze).
System umożliwia także pomiar temperatury, wilgotności oraz ciśnienia powietrza w czasie rzeczywistym. Wyniki można obserwować na stronie internetowej tymoddycham.uj.edu.pl.
Wykorzystywany jest również do badania oceny tempa odkładania się cząstek stałych obecnych w powietrzu w drogach oddechowych biegaczy, zagrożenia dla zdrowia dzieci ćwiczących w zanieczyszczonym środowisku, wpływu zanieczyszczenia powietrza na zwierzęta w ogrodach zoologicznych oraz stężenia cząstek stałych w powietrzu w oborze i jego wpływu na zawartość metali ciężkich w mleku.
jp