Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie wspólnie z naukowcami z University of Texas Southwestern Medical Center z Dallas w USA, odkryli mechanizm biochemiczny działania jednego z białek efektorowych bakterii „Legionella pneumophila”, co może przyczynić się do stworzenia leku na legionellozę.
Jak informuje SGGW, wyniki pracy opisali w czasopiśmie „Science” w artykule „Bacterial pseudokinase catalyzes protein polyglutamylation to inhibit the SidE-family ubiquitin ligases„. Głównym autorem publikacji jest dr Vincent Tagliabracci z University of Texas Southwestern Medical Center z Dallas w USA oraz jego doktorant Miles Black. Natomiast autorami reprezentującymi Polskę są dr hab. Krzysztof Pawłowski z Katedry Doświadczalnictwa i Bioinformatyki Wydziału Rolnictwa i Biologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz jego doktorant Marcin Gradowski.
Odkryty mechanizm działania białka efektorowego SidJ, które reguluje (blokuje) inne białko efektorowe bakterii SidE, daje nadzieję na wynalezienie leku na nieuleczalną chorobę legionellozę – informuje SGGW.
jp