Jesienią 2019 roku naukowcy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego (CAŚ UW) rozpoczną prace wykopaliskowe na zupełnie nowym terenie – w etiopskim regionie Tigray, graniczącym z Sudanem i Erytreą. Jest to możliwe dzięki wspólnemu programowi pomiędzy Uniwersytetem Warszawskim i Uniwersytetem w Mekele.
Jak informuje UW, kierownikiem przedsięwzięcia została włoska badaczka dr Michela Gaudiello, która ma doświadczenie w prowadzeniu badań archeologicznych w Etiopii, a jej znajomość materiału archeologicznego i zagadnień historycznych jest kluczowa podczas wyboru miejsc przyszłych badań pierwszego polskiego projektu wykopaliskowego w Etiopii.
Afryka Północno-Wschodnia w starożytności i średniowieczu, choć podzielona na kilka organizmów politycznych stanowiła wspólnotę kulturową. Mówiące różnymi językami społeczności były ze sobą w stałym kontakcie rywalizując lub współpracując (…) Region ten w pewnych momentach historii był centrum cywilizacyjnym dla Europy, Afryki i Azji Zachodniej – mówi dr Artur Obłuski, p.o. dyrektora CAŚ UW.
jp