Dorota Tomaszewska-Rolla ze Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej zajmuje się badaniem nowych typów źródeł promieniowania laserowego do spektroskopii. Spektroskopia laserowa pozwala nam na badanie zjawisk zachodzących na poziomie atomów i cząsteczek oraz ich oddziaływania z materią. Obecnie jest to jedna z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki.
Spektroskopia laserowa znajduje zastosowanie w wykrywaniu różnego rodzaju cząsteczek na przykład w powietrzu. Mogą to być np. substancje toksyczne, wybuchowe lub inne zanieczyszczenia. Zbudowane w tej technologii czujniki mogą być wykorzystywane m.in. na stacjach paliw, gdzie wykrywają wycieki gazów albo w hodowlach bydła, gdzie monitorują poziom metanu.
W swojej dysertacji doktorantka zajmuje się metodami generacji optycznych grzebieni częstotliwości w zakresie średniej podczerwieni dla potrzeb spektroskopii laserowej. Grzebienie częstotliwości optycznych to, w dużym skrócie, rodzaj promieniowania laserowego – czytamy w serwisie uczelni.
jsz