Dziecięciu polskich naukowców otrzymało granty Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO). Na stworzenie niezależnych laboratoriów dostaną po 50 tys. euro rocznie przez 3–5 lat.
W tegorocznej edycji EMBO wyróżniła dziewięciu młodych naukowców. Wśród laureatów są:
Dr Aleksandra Pekowska oraz dr Grzegorz Sumara z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk, którzy w ubiegłym roku stanęli na czele pierwszych w Polsce Centrów Dioscuri.
Dr Piotr Szwedziak, który w ramach Międzynarodowej Agendy Badawczej ReMedy w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego bada archeony w kontekście ewolucji organizacji komórkowej.
Dr Rafał Mostowy, z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w swoich badaniach używa „genomiki bakteryjnej do pomiaru zmian ewolucyjnych w patogenicznych bakteriach”.
Dr Yusuke Azuma, również z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opracowuje „sztuczne przedziały subkomórkowe do przechowywania i katalizy poprzez ponowne zaprojektowanie i ukierunkowaną ewolucję samoorganizujących się klatek białkowych”.
jp