Optymalizacja głębokotkankowej fotodynamicznej terapii poprzez pomiar czasu życia fluorescencji to tytuł projektu zgłoszony przez dr hab. n med. Davida Aebisher do konkursu o przyznanie środków finansowych na zakup aparatury naukowo-badawczej stanowiącej dużą infrastrukturę badawczą na lata 2018-2019 – informuje dr Maciej Ulita, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Projekt został zakwalifikowany do finansowania przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego w kwocie 1.831.000 PLN. Program badań naukowych do realizacji którego niezbędny jest zakup spektrometru do pomiaru czasu życia fluorescencji i czasu życia tlenu singletowego dotyczy innowacyjnych metod terapii fotodynamicznej.
Terapia fotodynamiczna to leczenie nowotworów, które wykorzystuje foto-generowane reaktywne formy tlenu singletowego (1O2) do uszkodzenia docelowych komórek nowotworowych. Zastosowanie terapii fotodynamicznej w leczeniu raka przełyku, raka gruczołu krokowego i niedrobnokomórkowego raka płuca zyskuje coraz większą popularność wśród lekarzy na całym świecie.