Naukowcy z Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny ( ŁIT) analizują dane zbierane przez inteligentne ule. Zaprojektowany przez polską firmę Intelligent Hives system, dzięki odpowiednim czujnikom umieszczonym w ulach, monitoruje temperaturę, wilgotność, częstotliwości dźwięku, obraz i lokalizację ula. Urządzenia wspierają pszczelarzy w prowadzeniu pasieki zapewniając łatwy w obsłudze system monitorowania uli.
Łukasiewicz – ŁIT zaproponował poza tym rozwiązanie polegające na wykorzystaniu ekologicznego materiału izolacyjnego na wyposażenie uli w inteligentnych pasiekach, które jest przyjazne dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Jednocześnie zapewnia redukcję biomasowych odpadów w postaci piór, zalegających i zanieczyszczających środowisko.
Dzięki uruchomieniu sieci inteligentnych pasiek w obszarach zarówno miejskich jak i wiejskich, wzrośnie świadomość społeczna na temat roli i znaczenia pszczół w przyrodzie.
Celem nadrzędnym podejmowanych w projekcie działań jest podwyższenie jakości miodu, co pozwoli na zastąpienie cukrów przetworzonych w diecie dzieci i młodzieży.
jp