3 grudnia 2018 roku o godz. 19.32 na orbitę został wyniesiony satelita studentów Politechniki Warszawskiej PW-Sat2. W ciągu dwóch lat – jak informuje PW – zrealizował wszystkie zaplanowane eksperymenty, w tym udany test innowacyjnego żagla deorbitacyjnego.
Zespół ze Studenckiego Koła Astronautycznego działającego przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW pracował nad PW-Satem2 przez niemal sześć lat.
Studenci zaprojektowali żagiel, który ma zapobiegać długiemu pozostawaniu na orbicie satelitów, które już wykonały swoją misję. Obecnie zostają tam one przez wiele lat po zakończeniu swojego działania i zaśmiecają przestrzeń kosmiczną. Dzięki technologii testowanej w PW-Sacie2 czas deorbitacji nanosatelitów można skrócić nawet do kilkunastu miesięcy.
Żagiel był głównym eksperymentem. Oprócz tego w ramach misji przetestowano czujnik Słońca (umożliwiający określenie orientacji przestrzennej satelity na orbicie), kamery (rejestrujące proces otwierania się żagla), mechanizm rozkładania paneli słonecznych oraz system zbierający informacje o pochłoniętej dawcę promieniowania jonizującego.
Deorbitacja PW-Sat2 nastąpi za około 60 dni. Satelita spali się w atmosferze Ziemi.
jp