50 lat od wydarzeń roku 1968 uzmysławia i przypomina, że tyczyły one nie tylko naszego kraju, ale również innych części świata. ,,Bunt młodych”, kontrkultura, nowe wartości dla państwa, więcej demokracji i form partycypacji to wyznaczniki do dyskusji, której poświęcamy nasze czerwcowe spotkanie – piszą władze Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego w liście zapraszającym na konferencję „1968 – Polska. Europa. Świat”, która odbędzie się w dniach 27-28 czerwca 2018 roku.
W trakcie konferencji odbędzie się 6 paneli dyskusyjnych: Generacja nowych wytłumaczeń – pokolenie Marca ’68; Czasy nadchodzą nowe – jak społeczne stało się polityczne; Widzę wstrząsy i błyskawice – koniec oczywistości w polityce społecznej; Wszyscy chcemy zmienić świat – bunt i kontrkultura pokolenia rewolty; Dziwny jest ten świat, gdzie jeszcze wciąż mieści się wiele zła – ład zimnowojenny lat 60 oraz Musi być stąd jakieś wyjście – rok 1968 za “żelazną kurtyną”.
Jak podkreśla prof. Stanisław Sulowski, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych, organizatorzy maja nadzieję, że uczestnictwo w konferencji zainspiruje do ciekawych refleksji zarówno dotyczących wydarzeń sprzed pięćdziesięciu lat, jak i też tych dotyczących współczesnego nam świata.
jp