Już po raz szósty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL) będzie miał miejsce Kongres Kultury Chrześcijańskiej. Kongres to odbywające się cyklicznie od 2000 roku spotkanie intelektualistów i ludzi kultury. Odbędzie się on od 15 do 18 października pod hasłem „Przestrzenie dialogu. Chrześcijańskie inspiracje kultury spotkania”.
Na bogaty program Kongresu złożą się wykłady, debaty, a także wydarzenia kulturalne. Wykład inauguracyjny w czwartek 15 października wygłosi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch. Jego tematem będą „Chrześcijańskie inspiracje dla kultury dialogu i spotkania”. Następnego dnia odbierze on doktorat honoris causa KUL i odprawi Eucharystię w Kościele Akademickim. Wraz z przedstawicielami prawosławia i protestantyzmu weźmie udział w panelu „Kościoły w dialogu”.
W programie Kongresu znajdują się także panele: „Dialog jako zasada w życiu i nauczaniu Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego” i „Świat po pandemii koronawirusa” oraz dyskusja dotycząca wspólnego dziedzictwa Wschodu i Zachodu z udziałem abp. Tadeusza Kondrusiewicza.
jp