Tylko badania oparte na odkryciach, osadzone w silnym systemie ochrony zdrowia i opieki zdrowotnej, przyniosą Europie trwałe i szybkie rozwiązania problemów zdrowotnych naszego społeczeństwa – czytamy w stanowisku w sprawie bezpieczeństwa zdrowotnego w Europie, które zostało przygotowane przez międzynarodowe konsorcjum badawcze EU-LIFE.
W trakcie spotkania w Barcelonie, międzynarodowe konsorcjum badawcze EU-LIFE zrzeszające 14 wiodących europejskich instytutów badawczych z dziedziny nauk o życiu, w tym Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, ogłosiło koncepcję zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego w Europie. Koncepcja powstała w oparciu o wnioski wyciągnięte z pandemii COVID-19.
Jej autorzy twierdzą, iż zdrowie oraz dobre samopoczucie obywateli krajów europejskich wymaga długoterminowej wizji i lepszej współpracy między tymi krajami, co docelowo pozwoli lepiej przygotować się i reagować na przyszłe potencjalne zagrożenia i kryzysy zdrowotne.
Wskazano również na wieloletnie ramy finansowe Unii Europejskiej, które muszą w większym stopniu koncentrować się na bezpieczeństwie zdrowotnym i wzmocnić jego podstawy.
jp