Uniwersytet Jagielloński (UJ) w Krakowie, Uniwersytet Warszawski (UW) oraz Politechnika Warszawska (PW) zawiązały konsorcjum, na mocy którego będą wspólnie prowadzić badania archeologiczne w Nea Pafos, stanowisku znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, które trwają już ponad 50 lat.
Jak podkreśla w komunikacie UJ, umowa została opracowana w taki sposób, że UJ z UW będą na przemian występować o finansowanie przyszłych badań. Pierwszy wniosek o grant w programie Opus Narodowego Centrum Nauki został już złożony przez nowo powstałe konsorcjum naukowe, w skład którego weszły Uniwersytet Jagielloński (lider), Uniwersytet Warszawski i Politechnika Warszawska.
Starożytne miasto Nea Pafos jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Zostało założone w zachodniej części wyspy pod koniec IV lub na początku III w. p.n.e. Od ok. 200 p.n.e. do ok. 350 n.e. pełniło rolę stolicy wyspy. Wpisanie na listę UNESCO zaowocowało utworzeniem Parku Archeologicznego, miejsca o specjalnym statusie, chronionego przed współczesną zabudową i obejmującego ogromy teren antycznego miasta.
jp