38 przedstawicieli instytucji naukowych z całego świata podpisało list, który ma wesprzeć uczestników szczytu klimatycznego COP26 w osiągnięciu celów konferencji, w tym zobowiązania do uzyskania neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz do ograniczenia procesu ocieplania klimatu do 1,5°C. Wśród sygnatariuszy listu jest prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Jerzy Duszyński.
Konferencja ONZ o zmianach klimatu COP26 to posiedzenie państw-stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych o Zmianie Klimatu. Odbywa się od 31 października do 12 listopada w Glasgow.
Przedstawiciele świata nauki przygotowali stanowisko w sprawie nauki i innowacji dla działań na rzecz klimatu.
Sygnatariusze listu wzywają badaczy, decydentów i przywódców politycznych do współpracy ze społecznościami w trzech celach: opracowania ambitnych, opartych na dowodach naukowych długoterminowych strategii, które pozwolą na zdefiniowanie wysiłków na rzecz ograniczenia procesu ocieplania klimatu do 1,5°C; zwiększenia współpracy międzynarodowej w celu przyspieszenia badań, rozwoju i wdrażania skutecznych rozwiązań łagodzących skutki zmian klimatu i adaptacyjnych; ustanowienia programów wzmacniających globalny potencjał badawczy i innowacyjny.
jp