Dzięki współpracy Fundacji Edukacyjnej Perspektywy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji – Państwowym Instytutem Badawczym (OPI PIB) powstała najnowsza edycja raportu „Kobiety na politechnikach”.
W roku akademickim 2021/2022 na wszystkich uczelniach w Polsce studiowało prawie 1 mln 174 tys. osób, w tym ponad 800 tys. kształciło się na uczelniach publicznych. Kobiety stanowiły 77% studentów uczelni pedagogicznych, 73% studentów uczelni medycznych i tylko 35% kształcących się na publicznych uczelniach technicznych.
Dr Anna Knapińska z OPI PIB przypomina, że o zbalansowaniu płci można mówić wtedy, gdy proporcje kobiet lub mężczyzn mieszczą się w przedziale od 40 do 60%.
Warto odnotować fakt, że pewne kierunki na publicznych uczelniach technicznych spełniają to kryterium. Są to: analityka biznesowa, informatyka społeczna, matematyka stosowana, biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria bezpieczeństwa pracy, nanotechnologia i inżynieria obliczeniowa. Szczególnie dużym udziałem kobiet może się poszczycić kierunek inżynierii biomedycznej – w roku akademickim 2021/2022 stanowiły one 64% studentów – wylicza autorka raportu.
Więcej:
http://www.dziewczynynapolitechniki.pl/pdfy/raport-kobiety-na-politechnikach-2023.pdf
jp