Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk (PAN) oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie rozpoczynają badania nad tym, jak taka dieta ketogeniczna działa na ludzki organizm.
Dieta ketogeniczna, to dieta nisko węglowodanowa, która zakłada ograniczenie spożycia węglowodanów do maksymalnie 130 g na dobę. Produkty spożywcze bogate w węglowodany, np. pieczywo, makarony, ziemniaki, inne produkty zbożowe są w niej zastępowane produktami bogatymi w tłuszcz (m.in. mięso, ryby, jaja, sery).
Dr Natalia Drabińska z Zakładu Chemii i Biodynamiki Żywności IRZiBŻ PAN w Olsztynie, która kieruje projektem ,,KETO-MINOX: Wpływ izokalorycznej, redukcyjnej diety ketogenicznej na metabolizm, stan zapalny, kobiet z nadwagą i otyłością” zaprasza do współpracy 80 kobiet w wieku 18-45 lat zmagających się z nadwagą lub otyłością.
Naukowcy chcą sprawdzić jak dieta ketogeniczna działa na organizm, na wybrane parametry odżywienia i stres oksydacyjny, czyli np. jak wpływa na nasz metabolizm.
jp