Zespół badaczy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego (UWM) w Olsztynie oraz ośrodków naukowych w Hiszpanii, Niemczech i Grecji szuka sposobu na wczesne wykrywanie tsunami.
Zespół naukowców bada, jaki wpływ na jonosferę wywiera tsunami. Jego kierownikiem jest dr hab. inż. Wojciech Jarmołowski. W skład zespołu wchodzą ponadto: dr hab. inż. Paweł Wielgosz, prof. UWM, dr hab. inż. Anna Krypiak-Gregorczyk oraz mgr Tomasz Sidorowicz, informatyk. Niebawem do zespołu dołączy jeszcze 2 studentów.
UWM jest liderem konsorcjum naukowego, które otrzymało z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) grant na te badania. W skład konsorcjum wchodzą ponadto naukowcy z Politechniki w Barcelonie, Uniwersytetu Technicznego w Monachium oraz Obserwatorium Narodowego w Atenach. Grant na wstępne badania wynosi 160 tys. euro, na UWM przypada 45 tys. euro. Czas realizacji projektu wynosi 16 miesięcy.
Tsunami, chociaż jest zjawiskiem przypowierzchniowym, to jednak bardzo rozległym i wywołuje również fale w atmosferze. Fale te docierają aż do jonosfery, do wysokości kilkuset kilometrów. Chcemy się dowiedzieć, dlaczego tsunami wywołuje zauważalne zmiany w jonosferze, jaka jest skala tych zaburzeń, jakie mechanizmy tym rządzą i ostatecznie znaleźć skuteczny sposób na wykrywanie tsunami na podstawie obserwacji jonosfery – wyjaśnia prof. Wielgosz.
jp