Naukowcy z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej (PRz) dr inż. arch. Igor Labuda i mgr inż. Stanisław Mosoń (Zakład Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej) oraz dr hab. Michał Proksa, prof. PRz (Zakład Urbanistyki i Architektury) pracują nad innowacyjnym absorberem energii kinetycznej, który umożliwi przejmowanie energii kinetycznej i jej dyssypację podczas zderzeń i uderzeń z dużą siłą i prędkością, zwłaszcza w przypadku prędkości powyżej 20 m/s.
Naszym celem jest opracowanie absorbera, który posłuży do ochrony użytkowników pojazdów i obiektów budowlanych. Urządzenie będzie mogło być stosowane łącznie z innymi środkami ochrony, m.in. strefami kontrolowanego zgniotu, służącymi do ochrony pasażerów i pojazdów podczas zderzeń – wyjaśnia dr inż. Igor Labuda.
Urządzenie po dopracowaniu i optymalizacji będzie mogło być stosowane m.in.: w motoryzacji (np. w pojazdach mechanicznych jako komponent zderzaków, amortyzator bezpieczeństwa, komponent barier drogowych) i w budownictwie (do absorbowania energii kinetycznej spadającej windy lub uderzenia statku powietrznego w lądowiska na budynkach).
jp