Sieć Solar-driven Chemistry rozstrzygnęła konkurs na projekty dotyczące sposobów wykorzystania energii słonecznej. Finansowanie otrzymał polski projekt kierowany przez prof. Joannę Kargul z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Prof. Kargul będzie koordynowała pracę konsorcjum złożonego z zespołów polskich, francuskich, niemieckich i tureckich badaczy w ramach projektu SUNCOCAT: Racjonalne projektowanie wydajnego transferu energii i ładunku w biofototelektrodach do bezpośredniej konwersji CO2 w paliwo.
Badacze będą prowadzić nanoskalowe prace inżynieryjne w zakresie szlaków transferu elektronów i energii, aby ostatecznie wspólnie z partnerami opracować wydajne biofotoelektrody, które przyczynią się do znacznie lepszego wychwytywania energii słonecznej i przekształcania jej w odnawialne paliwo.
Celem naukowców jest osiągnięcie najwyższej możliwej wydajności konwersji energii poprzez wykorzystanie metod badawczych z różnych dziedzin nauki: badań elektrochemicznych, modelowania za pomocą mechaniki kwantowej/molekularnej transferu elektronów, metod genetycznych i biofizycznych. Rozpoczęcie prac zaplanowano na początek 2023 r.
jp