Zespół naukowców z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk (PAN) przeprowadził badanie mające na celu analizę skutków psychologicznych pandemii COVID-19.
Zespół kierowany przez dr hab. Łukasza Okruszka wśród najpoważniejszych skutków psychologicznych pandemii COVID-19 wymienia lęk i samotność spowodowane kwarantanną.
Badania przeprowadzono w odstępie dwóch tygodni, począwszy od 15 marca. Okazało się, że badani najbardziej obawiają się kryzysu służby zdrowia, a najmniej izolacji. Obawa o własne zdrowie jest wyższa wśród osób, które dobrowolnie stosowały zalecenie ścisłej izolacji – informuje PAN.
Osoby, które na początku epidemii cechowały się wyższym natężeniem lęku i depresji, są szczególnie narażone na negatywne psychologiczne skutki pandemii. Taki stan może być związany z nasileniem się obaw przed pandemią COVID-19, a także pogłębianiem symptomów obniżonego dobrostanu psychicznego. Obawy wywołane pandemią i jej skutkami na początku stanu zagrożenia epidemiologicznego mogą wiązać się z rosnącym poczuciem osamotnienia.
Badania przeprowadzono z udziałem osób w wieku 18–35 lat w ramach Projektu Samotność.
jp