Naukowcy z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk (PAN) zebrali wspomnienia opisujące losy wiejskich rodzin. Wnioskami podzielą się podczas konferencji „Sto lat rozwoju polskiej wsi”, organizowanej 10 i 11 października 2019 roku w Warszawie. Podczas wydarzenia będzie można obejrzeć wystawę pamiętników.
Wszystko zaczęło się od konkursu „Sto lat mojego gospodarstwa” – czytamy w informacji PAN. Ogłosił go Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN (IRWiR PAN) wraz z Polskim Wydawnictwem Rolniczym.
Prywatnymi historiami i wyjątkowymi zdjęciami podzieliło się 55 osób. Zebrany materiał opisuje osobiste przeżycia i zdarzenia, z których jednocześnie wyłania się obraz polskiej wsi na przestrzeni ostatniego stulecia. Przedwojenna nędza, tułaczka na skutek wysiedleń w czasie II wojny światowej, trudne powroty po 1945 roku. To tylko niektóre wątki przewijające się w dziennikach.
Konferencja „Sto lat rozwoju polskiej wsi. Interdyscyplinarny dialog międzypokoleniowy” będzie zwieńczeniem projektu badawczego realizowanego przez IRWiR PAN, którego tematem przewodnim był rozwój polskiej wsi w latach 1918-2018.
jp