Roczne koszty chaosu przestrzennego w Polsce to ponad 80 mld zł. Tak wynika z wyliczeń Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk (PAN), który właśnie opublikował analizę wraz z propozycjami działań naprawczych.
Chaos przestrzenny generuje olbrzymie straty społeczne, gospodarcze i przyrodnicze. Podstawową bolączką jest brak koordynacji procesów urbanizacyjnych. Polskie miasta nie rozrastają się w zorganizowany sposób, tylko „rozlewają się” – czytamy w komunikacie PAN.
Wadliwa gospodarka przestrzenna od lat jest źródłem problemów z podłączaniem sieci wodno-kanalizacyjnej oraz podnosi koszty transportu.
Autorzy publikacji – Adam Kowalewski, Tadeusz Markowski i Przemysław Śleszyński, zwracają uwagę, że potrzebne są: systemowa reforma gospodarki przestrzennej, poprzedzanie decyzji badaniami i konsultacjami z naukowcami oraz korzystanie z doświadczeń innych krajów.
Książka „Kryzys polskiej przestrzeni. Źródła, skutki i kierunki działań naprawczych” jest dostępna dla wszystkich czytelników bezpłatnie na stronie internetowej Polskiej Akademii Nauk:
https://publikacje.pan.pl/dlibra/journal/133295
jp