Zespół naukowców z Instytutu Nauk Fizycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) opracował innowacyjny projekt nanokompozytowej powłoki antybakteryjnej na szkle.
Innowacyjność powłoce zapewni unikalny skład fazowy i nanokrystaliczna struktura, zaś jej działanie aktywowane będzie światłem widzialnym. Przeźroczysta powłoka będzie trwała, bezpieczna, a na dodatek nie będzie się zużywać. Zastosowanie powłoki na tak powszechnie używane wyświetlacze znacząco przyczyni się do polepszenia jakości życia w skali światowej poprzez redukcję bakterii – informuje UR.
Pomysł na opracowanie i wytworzenie powłoki antybakteryjnej zrodził się wcześniej i miał na celu ochronę przed bakteriami, zwłaszcza opornymi na antybiotyki. Pandemia wymogła opracowanie powłok do aplikacji na elementy codziennego użytku, jak wyświetlacze dotykowe, na których znajduje się najwięcej bakterii. Badania prowadzone poza projektem pozwalają sądzić, że powłoki wykazują również działanie antywirusowe, co znacząco zwiększa potencjał komercjalizacyjny – powiedział lider projektu, dr hab. Andrzej Dziedzic, prof. UR.
jp