We wrześniu 2022 roku Uniwersytet Łódzki (UŁ) rozpoczyna realizację pierwszego projektu z programu Horyzont Europa, w którym partnerem jest m.in. Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina. Naukowcy zbadają, jak funkcjonują ekosystemy na izolowanych ukraińskich stepach.
Projekt Genomika Bioróżnorodności w Europie (Biodiversity Genomics Europe) będzie realizowany z 32 partnerami z 20 krajów. Głównym koordynatorem projektu jest Naturalis Biodiversity Center w Holandii – wiodąca europejska instytucja naukowa, posiadająca jedną z największych na świecie kolekcji przyrodniczych i skupiająca się na badaniach i monitoringu różnorodności biologicznej w skali globalnej.
Polskę w projekcie reprezentuje zespół badawczy pod kierownictwem prof. Michała Grabowskiego, składający się z naukowców z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii oraz Pracowni BioBank Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.
Głównym celem projektu jest pełniejsze zrozumienie procesów ewolucyjnych i biogeograficznych kształtujących bogactwo europejskiej fauny i flory, a także stworzenie jednolitego, międzynarodowego standardu biomonitoringu ekosystemów oraz wypracowania wspólnej strategii zapobiegającej utracie bioróżnorodności.
jp