W „Nature Physics” ukazał się nowy artykuł autorstwa naukowców z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego (UW), University of Cambridge, Queen Mary University of London i University of Sofia. Opisuje on zachowanie zawiesiny mikrokropelek oleju z dodatkiem środka powierzchniowo czynnego (surfaktanta podobnego do detergentu) w wodzie.
Na łamach „Nature Physics” prezentujemy nową klasę aktywnych, elastycznych mikropływaków wytwarzanych przez proste schłodzenie 3-składnikowej mieszaniny. Są one łatwe do kontrolowania i tanie w produkcji – podkreśla dr Maciej Lisicki z Wydziału Fizyki UW, jeden ze współautorów artykułu.
Powolne chłodzenie zawiesiny kropel oleju w wodzie z dodatkiem środka powierzchniowo czynnego może prowadzić do powstania niesferycznych kształtów kropel. W toku dalszej ewolucji wytwarzają one nitkowate struktury przypominające wici bakteryjne. Tworzące się włókna indukują ruch kropel, a proces ten jest w pełni odwracalny poprzez cykliczne zmiany temperatury ich otoczenia – wynika z badań prowadzonych z udziałem polskich naukowców.
Odkrycia są wynikiem wieloletniej współpracy międzynarodowej naukowców z Polski, Bułgarii i Wielkiej Brytanii.
Wiecej:
https://www.nature.com/articles/s41567-021-01291-3
jp