Zakończyły się trwające blisko sześć tygodni archeologiczne prace wykopaliskowe w Orłach w powiecie przemyskim, a w trakcie tegorocznego sezonu badacze i studenci z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego (UR) dokonali wielu interesujących odkryć – informuje Joanna Wilk z Biura Prasowego UR.
Odkrycia znacząco poszerzają wiedzę na temat egzystencji ludzkich populacji na terenie pogranicza Wysoczyzny Kańczuckiej i Doliny Dolnego Sanu na przestrzeni kilku tysięcy lat.
Jednym z najciekawszych efektów badań w Orłach była identyfikacja grobu niszowego kultury ceramiki sznurowej datowanego na III tys. p.n.e.
Wewnątrz obiektu, na głębokości blisko dwóch metrów, natrafiono na szkielety dwóch osób, ułożonych w pozycji skurczonej. Zmarłym towarzyszyły rożnego rodzaju dary grobowe, m.in. naczynia ceramiczne, siekierki, dłuto kościane i inne przedmioty. Pozyskane materiały archeologiczne i bioarcheologiczne poddane zostaną specjalistycznym analizom laboratoryjnym, a wyniki tych prac będą w przyszłości opublikowane i szeroko udostępnione.
Archeolodzy wrócą do Orłów już w przyszłym sezonie.
jp