Unikatowa budowla, w której prawdopodobnie odbywały się ważne uroczystości polityczne i religijne, oraz układ murów z czasów hellenistycznych to odkrycia, których archeolodzy z Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego (UW) dokonali w zakończonych w lipcu sezonach wykopaliskowych. Naukowcy prowadzą badania w Albanii i Czarnogórze.
W albańskim Bushati prowadzono badania „nieznanego miasta”, które archeolodzy z UW odkryli pięć lat temu. Jest to rozległy obszar, leżący w pobliżu antycznej Szkodry, otoczony murami cyklopimi. Chociaż jego nazwa dotychczas nie została ustalona, wiadomo, że był to ważny ośrodek miejski. Świadczą o tym odsłonięte mury obronne oraz dwie bramy miejskie pochodzące prawdopodobnie z IV wieku p.n.e.
W antycznym Rhizon w Czarnogórze odsłonięto fragmenty monumentalnego portyku rzymskiego. Dotychczas archeolodzy odkryli jego pozostałości o długości 24 m i szerokości 5 m oraz trzony potężnych kolumn o średnicy ponad 50 cm. Poniżej poziomu portyku odkryto mury z czasów hellenistycznych (II wiek p.n.e.).
jp