Zespół naukowców z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej wspólnie z naukowcami z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymał patent na wynalazek „Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, kompozycja zawierająca taki ekstrakt oraz jego zastosowanie”.
Puszcza Białowieska to ogromny poligon do prowadzenia badań. Rośnie tu prawie 1700 gatunków grzybów wielkoowocnikowych, w tym 190 gatunków grzybów, które występują jedynie tutaj. Badania nad jednym z nich – korzeniowcem sosnowym – rozpoczęto kilka lat temu.
Jest on uważany przez leśników za jeden z najgroźniejszych patogenów leśnych. Powoduje chorobę zwaną hubą korzeni, która prowadzi do zamierania całych drzewostanów, ale badania naukowców dowiodły, że może znaleźć pozytywne zastosowanie w medycynie, zwłaszcza w leczeniu raka jelita grubego.
Ekstrakt z korzeniowca sosnowego może być aktywnym składnikiem leku przeciwnowotworowego, którego zaletą jest ograniczanie żywotności komórek raka jelita grubego przy niskiej toksyczności wobec komórek zdrowych.
jp