Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW) w Warszawie współpracują z firmą biotechnologiczną Cellis w celu opracowania terapii, której zadaniem ma być poprawa przeżycia pacjentów z nowotworem mózgu – glejakiem.
– Pracujemy nad innowacyjną terapią komórkową z wykorzystaniem komórek układu odpornościowego, czyli makrofagów – mówi dr inż. Małgorzata Górczak z Centrum Immunoterapii Komórkowych SGGW.
– Zamykamy w środku makrofaga lek, który dodatkowo jest połączony z białkiem. Białko pełni z jednej strony rolę ochraniającą, żeby lek nie uwolnił się za szybko i nie uszkodził makrofagów zanim nie wykonają swoich zadań, ani też zdrowych komórek pacjenta. Z drugiej strony makrofagi przekazują białko do komórek nowotworowych, a przy okazji przemycają połączony z białkiem lek, który zabija komórki nowotworowe – wyjaśnia.
Terapia nosi nazwę MDC (Macrophage-Drug-Conjugate) i została opatentowana przez Cellis Sp. z o.o. Na SGGW badane są mechanizmy biologiczne leżące u podstaw tej terapii, na co przyznano prof. Magdalenie Król aż trzy granty Europejskiej Rady ds. Badań (ERC). Badania przedkliniczne terapii MDC wykazują jej niezwykle wysoką skuteczność. Aktualnie terapia jest w trakcie przygotowań do badań klinicznych, które odbędą się w Szwajcarii.
jp