Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego realizują nowy projekt badań archeologicznych w Tunezji w ramach współpracy z Institut National du Patrimoine (Tunis). Na początku października zakończył się pierwszy pełnowymiarowy sezon wykopaliskowy na terenie rzymskiego miasta Mustis, położonego 130 km od starożytnej Kartaginy. To pierwsze tunezyjsko-polskie badania archeologiczne od końca lat 70-tych – informuje stołeczna uczelnia.
Celem badań jest kompleksowe poznanie przeszłości miasta oraz jego wiejskiego zaplecza, decydującego o gospodarczym znaczeniu regionu. Projektem kierują prof. Tomasz Waliszewski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr Jamel el Hajji z Institut National du Patrimoine. Umowa o współpracy polsko-tunezyjskiej zawarta została w 2017 roku, w 2018 przeprowadzono prospekcję geofizyczną w celu rozpoznania topografii stanowiska. Zakończony pierwszy pełny sezon wykopaliskowy w Mustis trwał sześć tygodni.
Badania obliczone są na wiele lat, opierają się na transdyscyplinarnym podejściu wykorzystującym najnowocześniejsze techniki badawcze. Jak podkreślają archeolodzy z UW, projekt jest niezwykle obiecujący, obejmuje nie tylko miasto ale także dziesiątki punktów osadniczych wokół miasta.
jp