Bank Nasion w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk (PAN) w Powsinie przechowuje nasiona rzadkich, zagrożonych i chronionych gatunków polskich roślin. To pierwszy tego typu bank w Europie gromadzący zbiory w warunkach kriogenicznych, które zachowują właściwości nasion przez nawet kilka tysięcy lat.
Obecnie w banku przechowuje się nasiona z 256 gatunków roślin reprezentowanych przez około 850 próbek. Materiał ten umieszczony został w parach ciekłego azotu w temperaturze około -160ºC w specjalnych zbiornikach. W takich warunkach może on zachować żywotność przez kilkaset, a nawet kilka tysięcy lat dzięki maksymalnemu spowolnieniu zachodzenia procesów związanych ze starzeniem się nasion – wyjasnia dr inż. Anna Rucińska z Zakładu Botaniki Konserwatorskiej, kierownik Banku Nasion i Laboratorium Kriokonserwacji Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie.
Materiał zabezpieczany w Banku Nasion docelowo ma służyć przywróceniu gatunków do warunków naturalnych. Takie przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch lat. W ramach projektu dofinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej Bank Nasion PAN odtworzył wymarłe populacje dzwonecznika wonnego w Kampinoskim Parku Narodowym.
jp