Katedra Konserwacji Zabytków z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej (PL) w ramach programu Erasmus + w sektorze szkolnictwo wyższe zdobyła środki na realizację międzynarodowego projektu „Zielone i zrównoważone przestrzenie publiczne w historycznych miastach – innowacyjny program nauczania”.
Tematem projektu są przestrzenie publiczne, które odgrywają kluczową rolę w życiu społeczności miejskich.
Są to miejsca, w których temperatura podnosi się o kilka, a nawet kilkanaście stopni. Jeżeli na zewnątrz mamy 30°C, to na takim wybetonowanym podwórku czy placu może tych stopni być ponad 40. W praktyce oznacza to, że użytkowanie tych przestrzeni jest coraz trudniejsze, a nawet może być niemożliwe. Naszym zadaniem jest znalezienie takich rozwiązań, które pozwolą na modernizację tych przestrzeni, jednocześnie szanując ich historyczną wartość i ochronę konserwatorską – powiedział dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury, kierownik Katedry Konserwacji Zabytków prof. Bogusław Szmygin.
W projekcie poza PL jako liderem biorą udział: Politechnika w Mediolanie i Uniwersytet w Granadzie oraz trzy miasta wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO: Zamość, Rawenna i Granada.
jp