Zespół naukowców pod kierunkiem dr Eweliny Miśta-Jakubowskiej z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Otwocku gościł w Muzeum Narodowym w Kielcach. Badaczy interesował średniowieczny skarb z Czerniejewa – zespół srebrnych ozdób, monet i półwytworów.
Realizujemy dwa granty dotyczące konkretnego materiału z wczesnego średniowiecza, a więc czasów kształtowania się państwa polskiego, X – XI wieku – wyjaśnia dr Miśta-Jakubowska. Niestety, źródła historyczne z tego okresu są bardzo skąpe. Tam, gdzie historia ma luki wkracza archeologia, która dysponuje materiałem z wykopalisk. Z tego okresu pochodzą dosyć licznie występujące na terenie państwa polskiego skarby. Do takich należy właśnie skarb z Czerniejewa – powiedziała dr Miśta-Jakubowska.
Naukowcy chcą określić z jakich złóż pochodzi srebro z badanych skarbów, a także jakimi technologiami i w jakich ośrodkach zostało wytworzone. Skarb z Czerniejewa ma dla nich szczególną wartość, ponieważ jego stan zachowania jest dobry, a konserwacja nie zniszczyła jego powierzchni.
jp