Naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (PAN) opracowują urządzenie GLOWS, które zbada wiatr słoneczny. To pierwszy samodzielny eksperyment Polaków dla misji NASA.
Urządzenie GLOWS (GLObal solar Wind Structure), zwane fotometrem, nad którym pracują naukowcy Centrum Badań Kosmicznych PAN, pozwoli na obserwację światła emitowanego przez atomy wodoru, z których składa się wiatr słoneczny. To jeden z elementów międzynarodowej misji NASA Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP). Oprócz PAN uczestniczą w niej Uniwersytet Princeton, Instytut Technologii Massachusetts (MIT), Laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL) i Narodowe Laboratoria w Los Alamos.
Chcemy zrozumieć, jakim zmianom w czasie ulega szybkość i gęstość wiatru słonecznego na różnych szerokościach heliograficznych, od równika do biegunów Słońca. Pozwoli nam to zrozumieć warunki krytyczne dla powstania i podtrzymania procesów biologicznych wokół gwiazd, które w trakcie swej wędrówki w Galaktyce napotykają na różne i zmienne w czasie warunki „meteorologiczne” – powiedział dla magazynu „Focus” dr hab. Maciej Bzowski, kierujący zespołem PAN, który pracuje nad GLOWS.
jp