Naukowcy z Centrum Badań i Zastosowań Terahercowych CENTERA w Warszawie, utworzonego w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP), odkryli możliwość wzmacniania fal terahercowych przez nanostruktury grafenowe w temperaturze pokojowej. Odkrycie to otwiera drogę do opracowania różnorodnych nowatorskich technologii, wykorzystujących promieniowanie terahercowe.
Promieniowanie terahercowe (THz) to fale umiejscowione w zakresie pomiędzy mikrofalami a promieniowaniem podczerwonym. Oznacza to, że częstotliwości 1THz odpowiada długość fali około 0,3 mm, i z tego względu fale terahercowe nazywane są także falami submilimetrowymi – wyjaśnia FNP.
Dotychczas były one wykorzystywane przez ludzkość sporadycznie, jedynie przez astronomów do obserwacji odległych zakątków wszechświata. Jednak promieniowanie terahercowe nadaje się również m.in. do prześwietleń i analizy składu wielu materiałów (jak plastik, papier, tkaniny, drewno) oraz do szybkiego przekazywania informacji – szybszego niż obecnie 4G. Przyszłe technologie 5G i 6G komunikacji bezprzewodowych będą używały fal terahercowych jako nośników informacji.
jp