Zespół specjalistów z Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej wspólnie z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie realizuje projekt „Badania przyczyn wzrostu właściwości antyutleniających związków naturalnych występujących w żywności pod wpływem kompleksowania mikroelementami”, który został dofinansowany przez Narodowe Centrum Nauki kwotą 1,6 mln zł w ramach konkursu OPUS20.
Celem naukowców jest polepszenie jakości żywności oraz efektów odżywiania, poprzez dezaktywację w pożywieniu i organizmie ludzkim nadmiaru wolnych rodników. Jak podkreślają badacze, nadmiar wolnych rodników prowadzi do zaburzenia równowagi oksydacyjno-redukcyjnej, a w konsekwencji do rozwoju szeregu chorób. Wolne rodniki uszkadzają błony komórkowe, białka, lipidy, polisacharydy, DNA i zwiększają ryzyko rozwoju m.in. chorób układu krążenia, cukrzycy, choroby Parkinsona czy Alzheimera.
Prowadzone badania mają ułatwić poszukiwanie nowych, efektywnych antyoksydantów w technologii żywności i żywieniu człowieka.
jp