Prace nad znalezieniem lub opracowaniem związków chemicznych hamujących metylotransferazy koronawirusa SARS-CoV-2 (czyli inhibitorów tych enzymów) prowadzą we współpracy ze sobą zespoły prof. dr. hab. Jacka Jemielitego z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. dr. hab. Marcina Nowotnego z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Badanie te są finansowane z funduszy europejskich przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Jeśli skuteczny inhibitor zostanie odnaleziony wśród związków będących już lekami dopuszczonymi do stosowania u pacjentów, to prawdopodobnie w ciągu kilku, kilkunastu miesięcy możliwe będzie zarejestrowanie go jako leku na COVID-19.
Bezpieczeństwo stosowania takiego związku w leczeniu ludzi jest już znane, więc wystarczy dobrać właściwą dawkę i potwierdzić jego skuteczność w zwalczaniu COVID-19 u pacjentów. Znacznie dłużej trwa droga na rynek w przypadku związków, które nie są jeszcze lekami. Aby taki związek został dopuszczony do stosowania w leczeniu ludzi, wymagane jest przeprowadzenie badań przedklinicznych, badań toksykologicznych i trzech faz badań klinicznych i dlatego trwa to 5-7 lat – podkreśla prof. Jacek Jemielity.
jp