Międzynarodowy zespół naukowców złożony z badaczy Politechniki Lubelskiej i Politechniki Łódzkiej oraz University of Bath otrzymał od ośrodka naukowego Diamond Light Source z Wielkiej Brytanii środki na realizację badań na brytyjskim synchrotronie.
Zadaniem naukowców będzie zbadanie wpływu naprężeń na konstrukcje kompozytowe o cienkich ściankach np. słupy czy profile otwarte. Tego typu struktury kompozytowe są powszechnie wykorzystywane w elementach nośnych samolotów, helikopterów, ale również w przemyśle motoryzacyjnym i turbinach wiatrowych.
Planujemy eksperymentalny pomiar naprężeń resztkowych w cienkościennych strukturach kompozytowych wykonanych z włókna węglowego oraz wpływ tych naprężeń na stateczność i nośność konstrukcji – wyjaśnia prof. Tomasz Kubiak z Katedry Wytrzymałości Materiałów i Konstrukcji Politechniki Łódzkiej.
Diamond Light Source w Wielkiej Brytanii to ośrodek naukowy oferujący bardzo dokładne pomiary wszelkich struktur przy użyciu synchrotronowej wiązki światła, od analizy chemicznej paliw kopalnych przez mikrostruktury metali, na badaniach wirusów kończąc.
Jp